Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Świetlice środowiskowe

Świetlice środowiskowe- Fajnie się patrzy na te dzieci, które przychodzą tu „z ulicy”, są małe i bezczelnie kozaczą, a potem wyrastają na porządnych ludzi – mówi siedemnastoletnia Magda. Jest podopieczną Świetlicy Środowiskowej „Garaż” w Opolu od początku jej istnienia. Tutaj złapała bakcyla pedagogicznego. Zamierza studiować polonistykę i uczyć w gimnazjum. W jej słowach zamyka się sens istnienia tego typu placówek.

Wpłać swój dar na konto zbiórki publicznej:

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
54 1240 1994 1111 0010 3162 7042 z dopiskiem "Świetlice Środowiskowe"

Zachęcamy do skorzystania z szybkiego przelewu on-line.

„Wychowankowie” ulicy

 roku na rok wzrasta liczba dzieci, które „wychowuje” ulica. Część z nich pochodzi z rodzin niepełnych i rozbitych, wiele doświadcza zaniedbywania i przemocy. Bywa, że w ich domach brakuje środków do życia lub z trudem wiąże się koniec z końcem, bo rodzice niewiele zarabiają, z dnia na dzień stracili pracę lub nie mogą jej znaleźć z powodu bezrobocia. Niestabilny rynek zatrudnienia rodzi też konieczność dyspozycyjności, pracy po godzinach czy wyjazdów zarobkowych za granicę nawet na wiele miesięcy. W efekcie dzieci pozostają często zupełnie bez opieki, wałęsają się bez celu, wpadają w złe towarzystwo.

Jednocześnie szkoły ograniczają swoją funkcję społeczno-wychowawczą – z przyczyn finansowych maleje liczba kółek przedmiotowych i zespołów wyrównawczych. Coraz więcej dzieci ma więc znaczne trudności w nauce lub nie kończy edukacji nawet na poziomie gimnazjum (czy aktualnie na poziomie szkoły podstawowej). Rozpadły się też lub skomercjalizowały miejskie ośrodki kultury i kluby sportowe, które kiedyś dawały szansę na właściwe zapełnienie czasu wolnego i mogły być przeciwwagą dla negatywnych wpływów grupy rówieśniczej.

Z ulicy do świetlicy

Staramy się stworzyć dzieciom alternatywę dla ulicy – organizujemy miejsca, w których mogą spędzać czas wolny pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych pedagogów. W ten sposób chcemy chronić je przed alkoholem, narkotykami, zachowaniami przestępczymi, a także przed wstydem i samotnością z powodu ubóstwa, problemów w nauce i sytuacji w domu. Do tej pory założyliśmy cztery tego typu placówki: w Gdańsku, Opolu, Lidzbarku Warmińskim i we Wrocławiu. Tam nasi podopieczni bezpłatnie korzystają z dożywiania i douczania, szerokiej gamy zajęć pozalekcyjnych (m.in. teatralnych, plastycznych, sportowych, kulinarnych), a także półkolonii letnich i ferii zimowych. Dzięki pracy i zaangażowaniu opiekunów osiągają sukcesy szkolne, rozwijają swoje zainteresowania i odkrywają talenty, a przede wszystkim otrzymują wsparcie psychiczne. Te świetlice to szansa na bezpieczeństwo i rozwój dla wielu z nich.

Na co przeznaczamy darowizny na świetlice środowiskowe

Za te pieniądze kupujemy materiały dydaktyczne do prowadzenia zajęć oraz zapewniamy dzieciom posiłki. Wpłaty służą również pokryciu kosztów funkcjonowania świetlic (czynsz, gaz, prąd).

Poznaj wszystkie nasze projekty!

Z roku na rok staramy się powiększać zakres naszych działań oraz ilość osób, do których docieramy z pomocą. Zobacz, jak to robimy.

więcej
Zapisz się na Newsletter
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij